Didem Çapa

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

1963 yılında İstanbul’da doğdu. Maçka İlköğretim Okulu, Sainte Pulcherie Ortaokulu, Saint Michel Lisesini ve İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi.

 

Authentic House adlı dekorasyon şirketinin ve Authentic Lighting adlı aydınlatma firmasının kurucuları arasında yer aldı. Ayrıca Türkiye’deki ilk ve en geniş kapsamlı dekorasyon portalı olan www.dekoweb.com’un yapımında yer aldı.

 

2002 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile birlikte Tasarım Tartışılıyor projesini gerçekleştirdi. Yine aynı yıl 3.Boyut Proje Üretim Merkezi’ni kurdu. Önde gelen firmaların işbirliğinde gerçekleştirdiği tüm projelerin kültür, sanat, eğitim ve yaratıcılığa katkıda bulunmasını hedefledi. 

 

2002 yılında Topkapı Sarayı’ndaki Masallar ve Saraylar adlı okullar arası kültür sanat etkinliğinin organizasyonunu gerçekleştirdikten sonra 2003 yılında Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam ediyor. Ayrıca 2006 yılından itibaren TİKAD Türk İş Kadınları Derneği Yüksek İstişare Kurulu üyeliğini, 2012 yılında kurulan ve kurucu üyeleri arasında yer aldığı EPOS7 Derneği’nin 2015 yılına kadar Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü.
2014 yılından itibaren Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu’nun Kurucu Üyesi olarak Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

 

Takı tasarımı alanındaki çalışmaları ile 7. ve 8. IF Uluslararası İstanbul Hazır Giyim Fuarı açılış defilelerinde, Amsterdam Turkish Fashion Break  açılış defilesinde,
Miss Fashion TV güzellik yarışmasında ve iki kez Milano Fashion Week kapsamında yer alan Didem Çapa ayrıca çeşitli firmalar için de özel koleksiyonlar hazırlamaktadır.

 

Ulusal ve uluslararası sergiler, etkinlikler ve çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği öncü projelerin yanı sıra bazı kamu kuruluşları ve önemli firmalara kurumsal danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

2003 yılında Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan ve halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam eden, aynı zamanda da ulusal ve uluslararası sergiler, etkinlikler ve çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği öncü projelerin yanı sıra bazı kamu kuruluşları ve önemli firmalara kurumsal danışmanlık hizmeti vermeye devam eden Didem Çapa 26 Haziran’da Design Think Turkey Summit’te bizimle!..