26 Haziran

Tasarım Odaklı Düşünce ile Geleceği Değiştirin!

26 Haziran 2021 Online Youtube & Zoom

Etkinlik Hakkında

Bu Olağanüstü Konferansı Mümkün Kılan Heyecanlı Yolculuğunuza Başlayın!

Şu an bu yazıyı okuyorsanız, muhakkak tasarım odaklı düşünce ile ilgili bir fikriniz var veya bir şekilde kendinizi burada buldunuz. Öncelikle hoş geldiniz ve hoş gideceksiniz. Çünkü sizlere ‘zor’ ve ‘imkânsız’ kavramlarının anlamını yitirmesini sağlayan bir sistemden bahsedeceğiz.

İlişkilerimizin, işimizin, fikir ve projelerimizin gidişatına olumlu etki etmeyi sağlayan insan odaklı bir yaklaşımla; üretim, çalışma ve problem çözme sürecine Tasarım Odaklı Düşünce veya Design Thinking diyoruz.  Hayatımızın her alanında uygulayabileceğimiz Design Thinking yöntemini tanıtmak, deneyimleyenlerden dinlemek ve nasıl kullanılabileceğini  anlatmak adına  Gamfed Türkiye ve Design Thinking Turkey gönüllüleri olarak yeni bir etkinliğe imza atıyoruz.

26 Haziran 2021 tarihinde, 13.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan ve alanında uzman kişi ve kurumların yer alacağı Design Thinking Turkey Summit” de  insana en yakın bu düşünce sistemini beraber keşfedeceğiz. Yeni bir bakış açısı edinmek ve bu verimli düşünce metodunu öğrenmek isteyen herkesi,online platformlardan  ücretsiz olarak yayınlayacağımız etkinliğimize bekliyoruz

Design Thinking Turkey Summit’de görüşmek dileğiyle! Tasarımla kalın.

Konuşmacılar

Pınar Cinali

Pınar Cinali

Explori & BA-Works Managing Partner

Ceylan Uşaki Erali

Ceylan Uşaki Erali

Sosyal Tasarımcı & Kurucu Ortak, Ara Studio

Didem Çapa

Didem Çapa

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Nazlı Cangönül

Nazlı Cangönül

ATÖLYE - Tecrübeli Servis ve Öğrenme Tasarımcısı

Melda GÖKNEL

Melda GÖKNEL

Akademisyen & Danışman

Gizem Talay

Gizem Talay

Business Analyst, Agile Coach, Scrum Master

Olcayto Cengiz

Olcayto Cengiz

Experience Design & Gamification Lead

Mustafa Aydın

Mustafa Aydın

LCW - Öğrenme Deneyimi Tasarımı Yöneticisi

Mustafa Dalcı

Mustafa Dalcı

Userspots, Founder

Mehmet Fırat

Mehmet Fırat

EnerjiSA Bilgi Teknolojileri ve Dijital İş Yönetimi Başkanı

Dr. Kerem Dündar

Dr. Kerem Dündar

Nöro Sağlık Beyin Eğitimleri Araştırmaları & Uygulamaları Merkezi Kurucusu

Yakup Bayrak

Yakup Bayrak

Sherpa Kurucusu

Ongun Tan

Ongun Tan

Makers Türkiye Kurucusu, Inovasyon Danışmanı @makersturkiye

Bager Akbay

Bager Akbay

Sanatçı / Eğitmen

Gökhan Gökova

Gökhan Gökova

Neyasis Technology | UX/UI & Mobile Development Unit Manager

Emrah Kozan

Emrah Kozan

Design Thinking Türkiye Kurucusu

Dr. Hüseyin Güler

Dr. Hüseyin Güler

Kastamonu Entegre İş Planlama ve İnovasyon Direktörü

Ercan Altuğ Yılmaz

Ercan Altuğ Yılmaz

Gamfed Türkiye Kurucusu & Öğretim Görevlisi

Erdem Aksakal

Erdem Aksakal

Marketing Director & Keynote Speaker

Baldan Çolak

Baldan Çolak

Moderatör | Marka İletişim Uzmanı

Etkinlik Programı

Biraz ara verelim sonra Tasarım Odaklı Düşünmeye devam View Details

Location: Kahve Molası

Destekçilerimiz

Bu Olağanüstü Konferansı Mümkün Kılan Heyecanlı Yolculuğunuza Başlayın!

Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor
Sponsor

Kahramanlarımız

Emrah Kozan

Ercan Altuğ Yılmaz

Gökhan Gökova

Hakan Acar

Yeliz Demir

Cansu Biçen

Özgün Kazan

Melisa Karataş

Tansu Karapınar

Arzu Kupsar

Belgin Yazıcı

Buket Calp

Feyza Can

Gülnur Gizem Talay

Lora Sucuyan

Yasemin Karakaya

Burak Zeybek

Mesut Adıgüzel

Alen Taşçıoğlu

Baldan Çolak

Sıkça Sorulan Sorular

Design thinking, farklı bakış açıları perspektifinde çözüm odaklı fikir üretmeye dayalı bir metodoloji olarak tanımlanır. Tasarım odaklı düşünme, bireyleri anlamayı, varsayımlara meydan okumayı, problemleri yeniden tanımayı ve yenilikçi çözümler yaratmayı amaçlayan yenileyici bir süreçtir. Girişimler, kurumlar, bireyler için bir çok yeni fikir ortaya çıkaran  yenilikçi bir yöntemdir.

Dünyanın önde gelen yenilikçi şirketlerin tümünün kullandığı, dünyanın en büyük üniversitelerinin benimsediği design thinking, yani tasarım odaklı düşünmenin özünün çözüme yoğunlaşma ve çözüme gidişte farklı yollar arayışı olduğu söylenebilir. Karşılaşılan sorunları yenilikçi yaklaşımlarla çözebilir, çözüm yolları ararken yeni yöntemler tasarlayabilirsiniz. Bu kavram tüm sektörlerde ve  girişimcilik faaliyetlerinde kullanılabilen bir kavramdır. Design Thinking yenilikçi ve yaratıcı fikirler doğrultusunda hareket eden düşünce biçimine birçok farklı bakış açısı getirmeyi benimsemiştir.

1950’lerde yaratıcılık tekniklerinin geliştirilmesi ve 1960’larda yeni tasarım yöntemlerinin ortaya çıkması sonucunda bu yöntemlerin getirdiği sorunların çözümüne yönelik olarak tasarım odaklı düşünme fikri ortaya çıkmıştır. Tasarım odaklı düşünme üzerine yazan ilk yazarlar arasında “Yaratıcı Mühendislik”  kitabıyla John E. Arnold ve “Tasarımcılar için Sistematik Yöntem”  kitabıyla L. Bruce Archer bulunmaktadır.

1980 ve 1990’larda Rolf Faste “Yaratıcı Bir Eylem Yöntemi Olarak Tasarım Odaklı Düşünme”  fikri sayesinde, McKim’in Stanford Üniversitesi’ndeki çalışmalarını genişletmiştir.1991 yılında tasarım odaklı düşünme fikri, IDEO tasarım danışmanlığını kuran Faste’in Stanford meslektaşı David M. Kelley tarafından iş amaçlarına uygun bir şekilde uyarlanarak kullanılmıştır.

“Design Thinking” Tasarım odaklı düşüme” kavram olarak ortaya çıktığı 1968’den itibaren ABD’nin ünlü Stanford Üniversitesi’nde sistematik bir program olarak başladığı 1980’lerden bu yana, pek çok alanda yeni ürün ve hizmet yaratmak için kullanılan bir metodolojidir. Tasarım odaklı düşünme yönteminin öncüsü ve en çok sahiplenen kurum olarak bahsedebileceğimiz Stanford Üniversitesi, kurduğu d-school ile, dünyaya bu düşünme sistematiğini öğretmeye çalışmaktadır.

Tasarım odaklı düşünme dediğimizde aklımıza ilk gelen kelime insandır çünkü amacı insanların problemlerini çözmektir. Tasarım odaklı düşünme, görsel tasarım odaklı değil, düşünce tasarımı odaklıdır. Design thinking, amaç olarak herhangi bir iş veya mesleğin başarılı sonuçlar yapması için kullanılan ve yinelenebilir bir metot olmayı sağlama gayesi vardır. Odak noktasında birey olduğu için sistematik bireyin düşünce yapısının süreçlerini izlemektedir. Aynı zamanda bireyin çözüme ulaşması için yol haritası sunar.

Tasarım odaklı düşünme, hangi sektörde çalışılırsa çalışılsın ya da hangi sorunlar çözülüyorsa çözülsün, yeni bir düşünce sisteminin kapılarını açmaktadır. Design thinking amacında çözüme ulaşma ve çözüme giderken farklı yollar arayışı olduğunu vurgular. Bireyin karşılaştığı sorunları, yenilikçi yaklaşımlarla çözülmesini sağlar. Aynı zamanda çözüm yolları ararken yeni yöntemler tasarlamasını da mümkün kılar. Herhangi bir gruba veya birime özel bir yöntem değildir. Sorunlara insan odaklı çözümler bulmak isteyen, yaratıcı ve yenilikçi çözümlere ihtiyacı olan herkes tarafından kullanılabilir.

İnovasyon yaratmak ve gerekli iş ihtiyacını karşılamak. Ardından tasarım yöntemlerini kullanarak bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak olarak sayılabilir. Sorunla karşılaşan bireyin kim, neye ihtiyacı var vb. soruları empati yöntemiyle karşılamak sayılabilir.

Tasarım odaklı düşünme için tasarımcı olunması gerekmemektedir. Bireyin bu hususta yapması gereken, tasarım odaklı düşünmenin stratejik boyutlarını öğrenmektir. Aynı zamanda sağ beyin işlevleri olan hayal gücü, sezgi, sanatçılık ile sol beyin işlevleri olan mantık, analiz, planlama ile entegre olan araçları ve teknikleri uygulamaktır. Gözlem, karakter oluşturma, empati ve prototip hazırlama teknikleri ile tüm beynin katıldığı yaratıcı bir düşünme oluşturma özelliğine sahip geniş bir konudur.

Hayatımızın her alanında uygulayabileceğimiz Design Thinking yöntemini  tanıtmak, deneyimleyenlerden dinlemek ve nasıl kullanılabileceğini  anlatmak adına  Gamfed Türkiye ve Design Thinking Turkey gönüllüleri olarak yeni bir etkinliğe imza atıyoruz.

Bu yıl ilk kez GamFed Türkiye işbirliği ile düzenleyeceğimiz 26 Haziran 2021 tarihinde, 11.30 – 18.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan ve alanında uzman kişi ve kurumların yer alacağı“ Design Thinking Turkey Summit” de modern dünyanın en etkili ve insana en yakın bu düşünce sistemini beraber keşfedeceğiz. Yeni bir bakış açısı edinmek ve bu verimli düşünce metodunu öğrenmek isteyen herkesi, online platformlardan  ücretsiz olarak yayınlayacağımız etkinliğimize bekliyoruz.

İnovasyon ve insan odaklı yaklaşımların altın çağında yaşadığımız şu günlerde sizleri, bugünün ve yarının en değerli üretim, çalışma ve problem çözme sürecini keşfetmeye  davet ediyoruz.  Gamfed Türkiye  ve Design Thinking Turkey gönüllüleri olarak tasarım odaklı düşünceyi ülkemizde yaygınlaştırmak ve alanında çalışmalar gerçekleştiren  herkesi  bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Tamamen ücretsiz ve kamu yararına düzenleyeceğimiz etkinliğimizde sizlerin değerli katkıları ve katılımları ile daha da güçleneceğimize inanıyoruz.

Kullanıcıların etkinlik arayabildiği ve kendi etkinliklerini paylaşabildikleri muhteşem bir platform olan biletino sayfasından ücretsiz etkinliğimize başvuru yapabilir biletlerinizi  mobil olarak oluşturabilirsiniz. 

Gönüllü Ol